Welcome to our new web site!

To give our readers a chance to experience all that our new website has to offer, we have made all content freely avaiable, through October 1, 2018.

During this time, print and digital subscribers will not need to log in to view our stories or e-editions.

TSWA recognizes all-state football in classes 1A, 2A, 3A

Posted 1/4/23

January 4, 2023

NASHVILLE – The Tennessee Sports Writers Association announced all-state football teams for three classes in Division I on Wednesday for the 2022 season.

Class 1AOFFENSEQB …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

TSWA recognizes all-state football in classes 1A, 2A, 3A

Posted

NASHVILLE – The Tennessee Sports Writers Association announced all-state football teams for three classes in Division I on Wednesday for the 2022 season.

Class 1A
OFFENSE
QB – Jackson Cassidy, McKenzie, Sr.
QB – Sam Driggers, Peabody, Sr. 
QB – Kamden Wellington, South Pittsburg, Jr.
RB – Marquez Taylor, McKenzie, Sr. 
RB – Gage McKinney, Cloudland, Sr.
RB – Kumaro Brown, Memphis Academy of Science and Engineering, Jr. 
RB – Joseph Marcom, Clay County, Sr. 
WR – Alex Young, Fayetteville, Jr.
WR – Racash Kelly, South Pittsburg, Jr.
OL – Isaac DeHaan, Peabody, Sr. 
OL – Misan Sisk, Memphis Academy of Science and Engineering, Sr.
OL – Jacob Street, Cloudland, Sr.
OL – Levi Garrett, Clay County, Sr.
OL – Bradyn Burgess, Coalfield, Sr.
ATH – Dawson White, Moore County, Jr.
K – Zach Aird, McKenzie, Sr.

DEFENSE
DL – Jacob Winchester, Lookout Valley, Sr.
DL – Braxton Wilson, Fayetteville, Sr.
DL – Mason Smith, Coalfield, So.
DL – Andre Allen, Fayetteville, Sr.
DL – Bryson Greer, Gordonsville, Sr.
LB – Jamarion Farrior, South Pittsburg, Jr.
LB – Isaiah Thomison, Fayetteville, Sr.
LB – Lance Taylor, Memphis Academy of Science and Engineering, Jr.
LB – Rashad McCreary, McKenzie, Sr. 
LB – Will Dudney, Gordonsville, Sr.
DB – Kevarion Whitaker, Fayetteville, Jr. 
DB – Alec Kerr, Clay County, Sr. 
DB – Landon Ramsey, Unaka, Sr. 
DB – Jayden Mount, South Pittsburg, Sr.
ATH – Tatum Oliver, Dresden, Sr.
P – David Pardo, Whitwell, Sr.

Class 2A
OFFENSE
QB – Joshua Jackson, Tyner, Sr.
QB – E.J. Gilliam, Freedom Prep, Jr. 
QB – Brycen McDonald, Lewis County, So.
RB – Zech Prince, East Robertson, Sr.
RB – Desmond Thomas, Riverside, Jr.
RB – Markel McKinley, Tyner, Sr. 
WR – Dyer Barnes, Lewis County, Sr.
WR – Clint Seymore, Loretto, Jr.
WR – Greg Martin, Oakhaven, Sr. 
OL – Jonah Chapman, Tyner, Sr.
OL – Tanner Cheatam, East Robertson, Sr.
OL – Derek Burgess, Polk County, Sr.
OL – Marshall Booker, Westmoreland, Sr.
OL – Nehemiah Storey, Rockwood, Sr.
ATH – Gray Eubanks, Huntingdon, So.
K – Patton Simbeck, Loretto, Jr. 

DEFENSE
DL – Jamarion Varnell, Tyner, Sr.
DL – Gavin Alderson, Mt. Pleasant, Sr.
DL – Dalton Purgason, Meigs County, Sr.
DL – Casen Goosetree, East Robertson, So.
LB – Gage Smith, Union City, Sr.
LB – Hayden Smith, Westview, Sr.
LB – Jersey Chubb, Tyner, Sr.
LB – Hunter Clark, Bledsoe County, Sr.
LB – Trae Ruffin, Tyner, Sr.
DB – Jacquan Davis, Fairley, Jr. 
DB – Quincy Hamilton, Westview, Sr.
DB – Parker Wilks, Riverside, Jr. 
DB – Rayshaun Hinton, Tyner, Sr.
DB – Jayden Pryor, Richland, So.
ATH – Tadarius Canada, Mitchell, Jr.
P – Ethan Ray, Lewis County, Jr. 

Class 3A
OFFENSE
QB – Zach Lunsford, Alcoa, Sr.
QB – Brady Hammonds, Gatlinburg-Pittman, Jr.
QB – Zacc Beard, East Nashville, Sr.
RB – Jordan Harris, Alcoa, Sr. 
RB – Easton Elliott, Waverly, Sr.
RB – TreQuan Waters, East Nashville, Sr.
WR – Frank Gordon, East Nashville, Sr.
WR – Whittman Whaley, Gatlinburg-Pittman, Jr.
WR – Carlos Orr, Gatlinburg-Pittman, Jr.
OL – Lance Williams, Alcoa, Sr.
OL – Tyler Jeffries, Alcoa, Sr. 
OL – DeMarco Ellis, East Nashville, Sr. 
OL – Jimmy Enoch, Smith County, Sr.
OL – Stuart Flores, Waverly, Jr.
ATH – Jamarion Dowell, Covington, Sr.
K – Chase Cardin, Giles County, Jr.

DEFENSE
DL – Jamison Keeley, Smith County, Sr.
DL – Joe McCord, Alcoa, Jr.
DL – Ian Robinson, Covington, Sr.
DL – Eli Owens, Alcoa, So. 
LB – Ripley Hutcherson, Signal Mountain, Sr.
LB – LaDon Pointer, East Nashville, Sr.
LB – Aaron Davis, Alcoa, Sr.
LB – Brayden Cornett, Alcoa, Jr.
LB – Rio Little, Chuckey-Doak, Sr.
DB – Martels Carter, Jr., Brainerd, So.
DB – Mark Joseph, Sheffield, Sr.
DB – Eli Graf, Alcoa, So.
DB – A.C. Mason-Young, Covington, Sr.
DB – Rolando Braxton, East Nashville, Sr.
ATH – Elijah Cannon, Alcoa, Jr.
P – Esteban Mendoza, Unicoi County, Sr.

NASHVILLE – The Tennessee Sports Writers Association announced all-state football teams for three classes in Division II on Tuesday for the 2022 season.

Division II-A
OFFENSE
QB – D.J. Merriweather, Clarksville Academy, Sr. 
QB – Jared Curtis, Nashville Christian, Fr.
QB – Garrett Weekly, Friendship Christian, Sr. 
RB – Kevin Finch, University School of Jackson, Sr.
RB – Eli Wilson, Middle Tennessee Christian, Jr. 
RB – Ashton Jones, Donelson Christian, Jr.
WR – Brayden Waller, Trinity Christian, So. 
WR – Brock Montgomery, Friendship Christian, Jr. 
WR – Jacques Wyatt III, Clarksville Academy, Sr. 
OL – Devin Lively, Friendship Christian, Sr.
OL – Kanye Sawyer, University School of Jackson, Sr.
OL – Devin Ray, Nashville Christian, Sr. 
OL – David Lyles, Donelson Christian, Sr. 
OL – Jesse Perry, Middle Tennessee Christian, Jr. 
ATH – Tyson Wolcott, Friendship Christian, Jr. 
K – Zack Cisco, Jackson Christian, Jr. 

DEFENSE
DL – Nick Donato, The King’s Academy, Sr. 
DL – Ty O’Neal, University School of Jackson, Sr. 
DL – Jaden Potts, Nashville Christian, Sr. 
DL – L.J. Tolbert, Donelson Christian, Sr. 
DL – Car’Lando Barton, Friendship Christian, So. 
LB – Brooks Jones, Middle Tennessee Christian, Jr.
LB – Will Keltner, Trinity Christian, Sr. 
LB – Sam McMillin, University School of Jackson, Jr. 
LB – Brady Russell, Donelson Christian, Sr.
DB – Jaylen Mosley, Jackson Christian, So. 
DB – Jayce Barksdale, University School of Jackson, Jr. 
DB – Shajai Jackson, Lakeway Christian Academy, Jr. 
DB – Zeke Connatser, The King’s Academy, Sr. 
DB – Tylor Smiley, Friendship Christian, Sr. 
ATH – James Warmbrod IV, Nashville Christian, Sr.
P – Landon Williams, Friendship Christian, Jr. 

Division II-AA
OFFENSE
QB – Charles Robinson, Webb School of Knoxville, Sr.
QB – Hank Brown, Lipscomb Academy, Sr.
QB – Brock Glenn, Lausanne Collegiate, Sr.
RB – Ty Clark III, Franklin Road Academy, Jr. 
RB – Boo Carter, Chattanooga Christian, Jr. 
WR – London Humphreys, Christ Presbyterian Academy, Sr.
WR – Junior Sherrill, Lipscomb Academy, Sr.
TE – Bo Burklow, Christ Presbyterian Academy, Sr.
OL – John Wayne Oliver, Christ Presbyterian Academy, Jr.
OL – Joe Crocker, Franklin Road Academy, Sr.
OL – Luke Work, Lausanne Collegiate, Jr.
OL – Brandon Solis, Lipscomb Academy, Sr.
OL – Chauncey Gooden, Lipscomb Academy, So.
OL – William Wall, Chattanooga Christian, Sr.
ATH – Brett Rogers, Silverdale Baptist, Sr.
K – Lucas Hollifield, Grace Christian, Jr.

DEFENSE
DL – Devoris Havis, Chattanooga Christian, Sr.
DL – Jay Wade, Webb School of Knoxville, Sr.
DL – Tony Carter, Lipscomb Academy, So.
DL – Donovan Nevils, Battle Ground Academy, Sr.
DL – Glenn Seabrooks, Davidson Academy, Jr.
LB – Crews Law, Christ Presbyterian Academy, Jr. 
LB – Cooper Cameron, Webb School of Knoxville, Jr.
LB – Joey Bonifacio, Webb School of Knoxville, Sr.
LB – Edwin Spillman, Lipscomb Academy, Jr. 
LB – Bryan Longwell, Lipscomb Academy, Sr. 
DB – Shavar Young, Webb School of Knoxville, Fr.
DB – Markeis Barrett, Webb School of Knoxville, Jr.
DB – Kaleb Beasley, Lipscomb Academy, Jr. 
DB – Ondre Evans, Christ Presbyterian Academy, Jr.
ATH – Javoris Havis, Chattanooga Christian, Sr.
P – Max Gilbert, Lausanne Collegiate, Sr. 

Division II-AAA
OFFENSE
QB – Marcel Reed, Montgomery Bell Academy, Sr.
QB – George MacIntyre, Brentwood Academy, So. 
QB – Whit Muschamp, Baylor School, Jr.
RB – Caleb Hampton, Baylor School, Sr. 
RB – Johnothan Moore, Montgomery Bell Academy, Sr. 
WR – Amari Jefferson, Baylor School, Jr. 
WR – Max Leblanc, Baylor School, Jr.
WR – Claiborne Richards, Montgomery Bell Academy, Sr.
TE – Dalton Restelli, Baylor School, Sr.
OL – Brycen Sanders, Baylor School, Sr.
OL – Trevor Duncan, Knox Catholic, Sr.  
OL – Asher Skyles, Baylor School, Sr.
OL – Caleb Dorris, Ensworth School, Sr.
OL – Davis Greene, Brentwood Academy, Sr.
ATH – Jeremy St. Hilaire, McCallie School, Jr.
K – George Laster, Brentwood Academy, Sr.

DEFENSE
DL – Gabe Fisher, Montgomery Bell Academy, Sr.
DL – Eriq George, Montgomery Bell Academy, Sr.
DL – Carson Gentle, McCallie School, Jr.
DL – Tony Boggs, Baylor School, Sr.
DL – Hank Weber, Brentwood Academy, Jr.
DL – Jamarr Jones, Pope John Paul II, Sr.
LB – Etienne Delisle, McCallie School, Sr. 
LB – John Emendorfer, Baylor School, Sr.
LB – A.J. Barbat, Brentwood Academy, Jr.
LB – Deuce Scott, Brentwood Academy, Sr.
DB – Evan Haynie, Baylor School, Sr.
DB – Max Carroll, Briarcrest Christian, Sr.
DB – Braylon Harmon, Knox Catholic, Jr.
DB – Josh Mailander, Pope John Paul II, Sr.
P – Brock Taylor, Knox Catholic, Sr. 
P – London Bironas, Brentwood Academy, So.

Share
 

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here