Welcome to our new web site!

To give our readers a chance to experience all that our new website has to offer, we have made all content freely avaiable, through October 1, 2018.

During this time, print and digital subscribers will not need to log in to view our stories or e-editions.

West Carroll Special School District Beta Club, Beta Members Place in State Competition

Posted 12/28/21

ATWOOD (November 24) — The last few months National Beta members from West Carroll Elementary and West Carroll Junior Senior High School have worked to prepare their entries for Tennessee State Beta Convention. This past month, they were able to celebrate that hard work when announced as Top 5 winners of the following competitions:

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

West Carroll Special School District Beta Club, Beta Members Place in State Competition

Posted

ATWOOD (November 24) — The last few months National Beta members from West Carroll Elementary and West Carroll Junior Senior High School have worked to prepare their entries for Tennessee State Beta Convention. This past month, they were able to celebrate that hard work when announced as Top 5 winners of the following competitions:

West Carroll Elementary/Elementary Beta Club: 3rd Place Club Trading Pin — Chloe Rimmer; Champion Written Quiz Bowl — Callie Bryant, Chloe Rimmer, Marisa Mueller and Kristina Powers; 4th Place Quiz Bowl Oral Rounds — Callie Bryant, Chloe Rimmer, Marissa Mueller and Kristina Powers; 4th Place Jewelry — Kate Jackson; 5th Place Recyclable Art — Hunter Malm; 3rd Place Sculpture — Annalise Porter; Champion Math 5th Grade — Chloe Rimmer; Champion Science 4th Grade — Olivia Hays; 5th Place Social Studies 4th Grade — Damion Alajac; Champion Poetry — Chloe Rimmer; 3rd Place Technology — Chloe Rimmer, Callie Bryant, Hunter Malm and Aliyah Winsett; 5th Place 2D — Mia Hamm, Alex Caviness, Olivia Hays, Triniti Adkisson, Brayden Cook, Riley Crafton, Damijan Alagic, Lillian Powers, Austyn Inman and Hunter Malm; Champion 3D — Chloe Rimmer, Kristina powers, Triniti Adkisson and David Coleman; Champion Service Learning — Chloe Rimmer and Kate Jackson; Champion Portfolio — Austyn Inman, Kristina Powers, Lillian Powers, Shaylee Bynum, Mia Hamm, Callie Bryant, Chloe Rimmer, Triniti Adkisson and Marissa Mueller.

West Carroll Elementary/Junior Beta Club: 5th Place 6th Grade Social Studies — Carson Cooper; 4th Creative Writing — Sawyer Jackson; 4th Woodworking — Sawyer Jackson; State Champion Marketing and Communications — Aubrey Hammett, Carson Cooper and Ava Pinson; 4th Place Service Learning — Aubrey Hammett; 5th Place Mixed Media — Aubrey Hammett; 2nd Colored Photography — Aubrey Hammett.

West Carroll Junior Senior High School — Junior Beta Club (7th-8th Grade): Champion Hannah Pinson — Fiber Arts; Champion Digital Art — Zac Fowler; 5th Recyclable Art — Hayden Weaver; 2nd Place Club Trading Pin — Jack Robinson; 2nd Place Marketing and Communications — Brylan Antwine, Zac Fowler, Taylor Robinson, Jace Hammett and Alyssa Morris; 3rd Place 3-D; 4th Place Service Learning

West Carroll Junior Senior High School — Junior Beta Club High School Beta Club: Marketing and Communications Champion — Natalie Moore, Hannah Fowler, Morgan Reynolds and Mayce Mitchell; 9th Grade Agriscience State Champion — Hannah Fowler; Division 2 Woodworking 4th place — Seth Edwards; Creative writing 11th grade — Hunter Reynolds; Two-dimensional Design 4th Place — Lakyn Mitchell, Sarah Browning, Jasmine Shumate and Kadie Martin; State Champion Apparel Design — Hannah Fowler, Mayce Mitchell, Morgan Reynolds, Lakyn Mitchell and Mary Grace Milsaps; State Runner-Up Service Learning — Autumn Houston.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here